Projektowanie wnętrz Warszawa

Projektowanie wnętrz (również znane jako architektura wnętrz) to jedna z głównych gałęzi architektury, która wymaga dużej wiedzy i otwartego, kreatywnego umysłu z wyobraźnią przestrzenną. Często postrzegana jako łatwa i przyjemna czynność, projektowanie wnętrz wymaga ciężkiej pracy w praktyce. Zawód projektanta wnętrz ma jednak coraz większe powodzenie. Jest to spowodowane wzrostem zarobków Polaków, a co za tym idzie – większymi wydatkami. Obecnie rynek nieruchomości charakteryzuje się szybkim rozwojem, a to bezpośrednio wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na projektowanie i aranżację wnętrz. W Studio 8/8 jest to jedna z podstawowych usług. Poznaj Projektowanie wnętrz Warszawa.

Kim jest projektant wnętrz?

To często nie jest oczywiste, ale projektant wnętrz Warszawa wcale nie musi mieć wykształcenia architektonicznego, ani pokrewnego. Jaki jest powód? Projektant wnętrz nie jest zawodem licencjonowanym – nie trzeba mieć specjalnego zezwolenia do pracy w nim. Oznacza to, że właściwie każdy może świadczyć usługi projektowania różnego rodzaju pomieszczeń. Nie każdy jednak nadaje się do tej pracy. Ba, bardziej precyzyjne będzie stwierdzenie, że niewiele osób się do niej nadaje.

Aby zostać projektantem wnętrz, niezbędne jest posiadanie wiedzy z zakresu nauk technicznych, architektury i urbanistyki, a także wykazanie się ponadprzeciętnym zmysłem estetycznym i wyobraźnią przestrzenną. Nie można też zapomnieć o wiedzy z dziedziny sztuki oraz umiejętności łączenia różnych jej elementów. Kolejnym wymogiem jest wiedza w zakresie rynkowych ofert dotyczących materiałów wykończeniowych, umiejętność odpowiedniego doboru oświetlenia, faktury, koloru i innych materiałów wchodzących w skład projektowanego wnętrza. Zatem projektant wnętrz powinien wykazać się szerokimi umiejętnościami i zdolnościami.

Jak to działa w praktyce?

  • Praca koncepcyjna – pierwszy etap, który polega na zapoznaniu się z wizją i potrzebami właściciela pomieszczenia. Projektant ogląda też przestrzeń projektową oraz przygotowuje wstępny projekt wnętrza.
  • Realizacja projektu – po akceptacji wstępnego projektu, projektant wnętrz przystępuje do realizacji projektu właściwego. Tutaj mają zastosowanie wszystkie wymienione wcześniej umiejętności projektanta. Niezbędni są także inni specjaliści, z którymi projektant musi współpracować, aby doprowadzić do zmiany stylu pomieszczenia, albo nadania mu odpowiedniego wyglądu i charakteru, nie zapominając o iskrze oryginalności.
  • Poprawki – ewentualne poprawki wprowadzane są po zaprezentowaniu efektu końcowego właścicielowi i wysłuchaniu jego uwag.

Profesjonalny projektant wnętrz Warszawa

Przede wszystkim, profesjonalnie zaprojektowane wnętrze powinno cechować się funkcjonalnością, estetyką i wygodą. Tak jak wspomnieliśmy, zadaniem projektanta jest połączenie tych funkcji, co często okazuje się problematycznym zadaniem. Często zdarza się tak, że klient uparcie trzyma się swojego pomysłu. Projektant musi wysłuchać wizji właściciela i w oparciu o te informacje zaproponować najlepsze możliwe rozwiązanie. Powinno ono być jednocześnie realne i zaspokajające potrzeby klienta. Doświadczony projektant wnętrz nie będzie ślepo odtwarzał zlecenia, a użyje swojego doświadczenia i wiedzy do ulepszenia go. Projektanci wnętrz Warszawa z firmy Studio 8/8 projektują każde z osobna pomieszczenie zgodnie z tymi zasadami. Charakteryzuje ich doświadczenie i pasja.

Projektowanie vs. aranżacja

Czym różni się projektowanie od aranżacji? Prostymi słowy, usługa aranżacji jest rozwinięciem projektowania wnętrza. Polega na “wystrojeniu” przestrzeni, tj. doborze odpowiednich mebli, lamp, koloru ścian, podłóg, obrazów itd. Aranżacja wnętrza może być wykonana bez przeprowadzenia remontu generalnego, w przeciwieństwie do projektowania wnętrz, które polega na dokonaniu bardziej gruntownych zmian w pomieszczeniu, czyli np. ustawienie pomieszczeń, dodatkowe elementy stałe, układ wodno-kanalizacyjny itd. Obie usługi mogą być wykonywane w takich wnętrzach jak: mieszkania, domy, lokale komercyjne.

W praktyce, projektant bardzo często wykonuje pracę projektową, w skład której wchodzi też aranżacja wnętrza (jest ona naturalnym przedłużeniem projektu). Jednak czasami do odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni zatrudniany jest odrębny specjalista.

Charakterystyka projektanci wnętrz Warszawa

Projektant pracuje w bardzo zróżnicowanych warunkach. Często miejsca, których dotyczy projekt są inne pod różnymi względami. Samo tworzenie projektu odbywa się wykorzystując specjalistyczny sprzęt i programy, w odpowiednio wyposażonej pracowni. Projektant musi wnikliwie poznać przestrzeń roboczą, jak i również odpowiednio dobrać materiały, wykorzystując katalogi, materiały plastyczne, wzorniki i literaturę fachową. Poza galeriami, sklepami czy fabrykami odwiedza między innymi galerie handlowe, targi, antykwariaty. To pozwala mu na “utrzymanie projektu w ryzach” i kompleksową jego realizację.