Projekt domu Warszawa

Jaki projekt domu Warszawa wybrać, aby nie żałować? Czym się kierować? Czego unikać? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania i więcej, być może pomocny Ci będzie poniższy artykuł. Zapraszamy do przeczytania!

Dom to dla wielu najważniejsze miejsce na Ziemi. Gdy jedziemy na wakacje albo dłuższą podróż służbową i po kilku tygodniach/miesiącach/latach wracamy, często z ulgą wzdychamy i mówimy: “nie ma to jak w domu”. Zaraz obok rodziny, dom daje poczucie bezpieczeństwa, radości, dumy. Jest miejscem, w którym chce się spędzać czas, bo został do tego specjalnie przystosowany.

Czy właśnie tak wyobrażasz sobie idealne, własne cztery ściany? Jeśli tak, to czytaj dalej.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak jeden jedyny, wzorcowy projekt domu Warszawa. Ktoś będzie chciał wybudować mały dom parterowy, ktoś inny dom z dużym poddaszem użytkowym, a ktoś jeszcze inny dom z przestronnym garażem na dwa auta i przestrzenią do majsterkowania. Każdy projekt trzeba tworzyć z nastawieniem na indywidualne preferencje zainteresowanych. Nieocenioną pomocą okazuje się być biuro projektowe, które ma doświadczenie w odnajdywaniu dokładnie tego, czego klient potrzebuje.

Wskazówki – jak wybrać idealny projekt domu Warszawa

Od czego zacząć? Poznaj najważniejsze zasady, którymi powinieneś kierować się, aby znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Te informacje będą potrzebne architektom ze Studia 88, którzy chętnie pomogą w zaprojektowaniu Twojego przyszłego domu.

1. Zacznij od inspiracji

Przeglądaj różne gotowe projekty, zdjęcia na Pinterest, publikacje na Instagramie, blogi i portale. Szukaj swojego własnego stylu i zapisuj strony, na których znajdziesz ulubione wizualizacje. Prędzej czy później dostrzeżesz takie, które najbardziej podobają Ci się pod kątem kolorystyki, stylu i bryły. Dzięki temu z masy przeróżnych projektów wyodrębnisz perełki, a tym samym stworzysz podwaliny do stworzenia dopasowanej do Twoich potrzeb koncepcji.

2. Szukaj odpowiedniej działki

Pamiętaj, zwykle najlepiej działać w następującej kolejności: projekt domu pasująca działka. Ziemia, na której postawisz swój wymarzony dom musi mieć takie warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na jego postawienie. Każda działka charakteryzuje się innymi możliwościami. Jeśli kupisz ziemię na szybko, bez wcześniejszego przemyślenia to może być tak, że będziesz musiał dostosować projekt domu do obowiązujących na niej warunków zabudowy. No chyba, że zakochasz się w jakiejś działce i będzie to ważniejsze, niż sam projekt budynku. Jednak wtedy wybór domów znacznie się zawęża – miej to na względzie.

Warunki zabudowy opisują i określają: jaki rodzaj domu może być wybudowany na danej działce, jaka jest maksymalna szerokość frontowej linii zabudowy, maksymalną powierzchnię domu w stosunku do działki, kąt nachylenia dachu, maksymalną bliskość sąsiedzkiej zabudowy i tak dalej. To, że wybierzesz swój wymarzony projekt domu Warszawa nie oznacza, że postawisz go na dowolnej działce. W dopasowaniu projektu do działki pomogą Ci architekci ze Studio 88.

3. Dopasuj wizję domu do swojego stylu życia

Jakie masz potrzeby życia codziennego? Kto będzie w domu mieszkał? Młode małżeństwo? Rodzina z dziećmi? Jak spędzacie czas wolny? Jakie macie hobby – gotowanie, majsterkowanie? Czy chcesz mieć siłownię? A może saunę? Czy będą mieszkały z Tobą zwierzęta? Jeśli tak, to jakie? Czy będziesz pracować z domu?

Te wszystkie pytania i jeszcze więcej pozwolą Ci dowiedzieć się, czego tak naprawdę będziesz potrzebować Ty i Twoja rodzina. Bardzo ważna jest lista założeń, np:

  • dom ma być wielkości 150/180 m2
  • dom ma posiadać sporą działkę minimum 1000 m2
  • muszą być przynajmniej 3 sypialnie + pomieszczenie na biuro i siłownię
  • garaż ma być dwustanowiskowy
  • działka musi znajdować się na obrzeżu miasta w miejscu, w którym dookoła nie powstaną bloki (sprawdzić MPZP)

I tak dalej. Im większa lista, tym lepiej! Możesz podzielić listę na dwie – z głównymi założeniami i bardziej szczegółowymi wytycznymi.

4. Kieruj się wyliczeniami i dobrym przeczuciem

Bardzo ważne jest, aby zachować obiektywizm i konsekwencję. Krok po kroku zbliżać się do realizacji marzenia o własnym domu. Znaleźć odpowiedni projekt, działkę, dostosować je do siebie i wszystko dobrze przemyśleć. Jednocześnie chodzi też o to, aby włożyć w to serce i kierować się wewnętrznym przeczuciem – ono bardzo często jest w stanie podpowiedzieć, co będzie dla nas najlepsze. Zamknij oczy i sprawdź, czy widzisz w tym domu siebie i rodzinę. Wyobraź sobie jak wstajecie rano z łóżka, robicie śniadanie, oglądacie film, jecie obiad, bawicie się w ogrodzie. To naprawdę pomaga.

Jeżeli masz pytania, pisz do nas bez zastanowienia. Pomożemy, podpowiemy i chętnie zaprojektujemy Twój wymarzony dom.