Nowy trend – domy ekologiczne

Dbałość o środowisko jest coraz częściej poruszanym tematem w różnych dziedzinach, także w budownictwie. Czy wiesz czym są tzw. domy ekologiczne? To budynki stworzone nie tylko z myślą o wygodzie człowieka, ale także o życiu w harmonii z naturą. Przeczytaj jak architekci wnętrz Warszawa opisują projektowanie domów ekologicznych.

Marzysz o posiadaniu własnego domu? Dodatkowo chcesz zadbać o środowisko? Projektowanie i aranżacja wnętrz domu ekologicznego różni się od prac nad klasycznym, jednorodzinnym lokum. Dom ekologiczny daje jedyne w swoim rodzaju korzyści. Warto zacząć od porównania domu ekologicznego z energooszczędnym. Gdzie pojawiają się różnice?

Dom energooszczędny zakłada wykorzystanie takich urządzeń i materiałów, dzięki którym właściciel będzie w stanie “oszczędzać energię”, tzn. czerpać ją z natury i ograniczać jej zużycie. Dom ekologiczny jest szerszym pojęciem, bo charakteryzuje go energooszczędność, a jednocześnie ekologiczny materiał budulcowy, co wymaga wykorzystania nowych technologii.


Główne cele budownictwa ekologicznego to:

 1. Unikanie materiałów budowlanych, które są uciążliwe dla środowiska naturalnego,
 2. Oszczędzanie i nie zanieczyszczanie środowiska dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń i metod budowy,
 3. Wykorzystywanie materiałów budowlanych, które będą dobre dla domu i zdrowia domowników.

Więcej o budownictwie ekologicznym

Domy ekologiczne wyróżniają się przede wszystkim materiałami, z których są budowane. W normalnym budownictwie większość z nich jest w większym, bądź mniejszym stopniu szkodliwa dla środowiska. Jakie są główne różnice między domem ekologicznym, a klasycznym?

 1. Szkielet – zamiast cegieł czy pustaków wykorzystuje się głównie drewno,
 2. Ocieplenie ścian – zamiast styropianu wykorzystuje się specjalną słomę lub trzcinę,
 3. Łączenie materiałów budowlanych – zamiast cementu wykorzystuje się, np. wapienne jastrychy,
 4. Zbrojenie tynków – zamiast sztucznych siatek wykorzystuje się np. sierść końską,
 5. Izolacja – zamiast włókna szklanego wykorzystuje się np. wełnę owczą, włókninę bawełnianą czy celulozę.

Nowoczesne rozwiązania w domu ekologicznym


Dom ekologiczny wcale nie musi oznaczać większych kosztów, mniejszego komfortu i zmniejszenia bezpieczeństwa życia. Jakie różnice między domem ekologicznym, a klasycznym można jeszcze wymienić? Projektant domu Warszawa prezentuje przykładowe rozwiązania i korzyści, które można zastosować w budownictwie ekologicznym:

 1. Troska o środowisko – wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, budowanie z naturalnych materiałów, stosowanie biooczyszczalni, system gospodarowania wodą deszczową.
 2. Oszczędność dla właściciela – stosowanie rozwiązań pozyskujących energię słoneczną lub wodną, gromadzenie wody deszczowej, własny system ogrzewania wody, własna produkcja energii elektrycznej,
 3. Komfort życia – efektywny system wentylacji oraz izolacji cieplnej, wysoka izolacja akustyczna, komfort dla alergików,
 4. Bezpieczeństwo i zdrowie domowników – naturalne materiały budulcowe, specjalne filtry powietrza, alarm z własnym zasilaniem, niepalne i gwarantujące komfort życia ściany.


Podsumowując, można zauważyć coraz częstsze zainteresowanie domami ekologicznymi. Obecna technologia umożliwia połączenie jakości z ekologią, bez uchyłku na komforcie mieszkania. Istnieje wiele firm, które oferują projektowanie domów energooszczędnych oraz ekologicznych. Dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą – zadzwoń do Studio 88 i dowiedz się więcej.