Jak urządzić modne mieszkanie w stylu industrialnym?

Jeżeli wysoki sufit, przeszklone ściany i surowy design przyprawiają Cię o przyjemne dreszcze to jest to pierwszy znak, że industrializm jest dla Ciebie. Ten tekst kierujemy do tych, którzy zakochali się w “loftach” – nowoczesnych mieszkaniach XXI wieku.  Przeczytaj jak architekci wnętrz Wołomin oceniają styl industrialny i na co zwracają szczególną uwagę.


Pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że styl industrialny pochodzi… ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XX wieku w Nowym Jorku, gdzie stare przestrzenie przemysłowe zaczęto adaptować do celów mieszkalnych. Jak można się domyślić, na początku były to bardzo tanie i proste rozwiązania dla najuboższych klas społecznych, z czasem jednak przekształciły się w modny styl architektoniczny. Podobnym przykładem z innej branży jest pizza – niegdyś najtańszy fast food, obecnie klasyk serwowany w świetnych, włoskich restauracjach (choć wciąż można dostać na mieście przysłowiowy “one dollar slice of pizza”).

Mieszkania industrialne nazywane są także “loftami”, od angielskiego słowa “strychy i poddasza”. Pierwszymi grupami ludzi, którzy zakochali się w tego typu przestrzeniach byli artyści z Brooklynu, którzy mieszkali w nich za bezcen. Zostawiło to swój ślad i sztuka stała się ważnym elementem tego typu mieszkań. Teraz styl industrialny należy do najdroższych rozwiązań dostępnych na rynku. W Polsce moda na “lofty” rozwinęła się niedawno, ale została przyjęta szybko i z entuzjazmem. Bez problemu można zakupić wyposażenie i urządzić wnętrze w stylu industrialnym, jak i znaleźć całe osiedla i budynki w takim klimacie. Dla każdego coś dobrego!

5 wskazówek dla stylu industrialnego

  • Otwarte przestrzenie

Jeżeli wyobrażasz sobie, że urządzisz loftowe mieszkanie, w którym będzie osobno kuchnia, salon i sypialnia to wiedz, że nie tędy droga. Projekty industrialne charakteryzują się otwartą przestrzenią, w której bardzo często burzy się ściany działowe i tworzy jeden duży apartament. Nie bez znaczenia jest wysokość sufitów – im wyżej, tym lepiej. Czy łazienkę również należy połączyć z resztą? Alternatywnych, czasem odważnych rozwiązań można poszukiwać u różnych projektantów. Jednym z tych polecanych przez Studio 88 jest wykorzystanie materiałów, które choć trochę optycznie powiększą przestrzeń, np. szklane luksfery. Dobrze zaprojektowane, doskonale spełnią rolę ściany oddzielającej łazienkę od reszty “loftu”.

Możesz wykorzystać też triki, które wywołają wrażenie większej przestrzeni, np. lustra (często wykorzystywane w restauracjach). W mieszkaniu industrialnym lustra nie tylko powiększają wnętrze, ale pasują też do panującego w nim klimatu (oczywiście nie każde). Aranżacje wnętrz Wołomin wykonywane są w taki sposób, aby mieszkanie stanowiło spójną całość, w której przebywanie jest przyjemnością.

  • Surowe materiały

W stylu industrialnym wszystko zaczęło się od cegieł, stali i betonu, które wciąż stanowią podstawę osiągnięcia wymarzonego efektu. Obecnie można dostać na rynku różne inne materiały, które będą pasować do nowoczesnego mieszkania loftowego, ale zawsze powinny się one opierać na głównych materiałach wyjściowych (ich wyglądzie, strukturze czy kolorze). Dobrze przyjęte zostało również szkło, które podsyca wrażenie otwartości przestrzeni oraz drewno, które świetnie komponuje się ze stylem industrialnym. Wskazane są więc duże okna, szklane barierki, drewniane schody i temu podobne elementy.

  • Zimne kolory

Aby optycznie powiększyć pomieszczenie i mieć pewność, że faktycznie będzie miało industrialną duszę, musisz poświęcić żywe kolory i przejść na stronę szarości. Kluczową rolę gra tutaj odbijanie światła przez chłodne kolory, dzięki czemu przestrzeń optycznie powiększa się. Im mniejsze mieszkanie, tym większą wagę przyłóż do wyboru kolorów. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z wyrazistych akcentów, które mogą przejawiać się np. w obrazach albo drobnych elementach wyposażenia. Warto jednak zachować umiar, w innym wypadku zaburzony może zostać industrialny wydźwięk aranżacji.

  • Minimalizm i prostota

Decydujesz się na industrialny loft? Zatem babcine, przytulne mieszkanka muszą stać się przeszłością. Minimalizm, prostota i nowoczesna sztuka to Twoje nowe cele. Dzięki temu zamieszkasz w prawdziwym, nowoczesnym apartamencie i być może poczujesz się jak Lee Daniel albo Hailey Bieber. Z czego musisz zrezygnować i co zastąpić? Zamiast firan i zasłon użyj prostych rolet. Zdejmij obrus z pięknego, modernistycznego stołu. Kupując meble, przyłóż ogromną wagę do tego ile ich jest, jakie one są i na jakiej przestrzeni będą rozłożone. Profesjonalny, kompleksowy projekt w mieszkaniach industrialnych jest wyjątkowo istotny i niezbędny.

  • Stylowe dodatki

Wisienką na torcie w projektowaniu industrialnych wnętrz są stylowe, minimalistyczne dodatki, których obecność dopełnia jakości dzieła. Mogą to być druciane lampy albo po prostu duże żarówki zawieszone na długich, kontrastujących kablach. Mogą to być duże kubistyczne obrazy zawieszone na ścianie w salonie. Mogą to też być futurystyczne rzeźby albo takie proste przedmioty, jak metalowa drabina czy stary gramofon. Każdy trafnie wybrany dodatek sprawi, że Twoje mieszkanie będzie miało szczerze industrialny klimat związany z niebanalną sztuką.

Podsumowując


Mieszkanie w stylu industrialnym to coś innego – odbiega od normy. Zwykle znajduje swoich fanów pośród młodych ludzi ceniących sztukę, odmienność i prostotę. Industrializm w architekturze opiera się na odpowiednich materiałach, przestrzenności i geometrii. Nie każdy odnajdzie się w takim miejscu, głównie przez wzgląd na jego surowość i minimalizm. Rodziny z dziećmi prawdopodobnie bardziej docenią klasyczne, przytulne i ciepłe wnętrza.  Industrialne aranżacje wnętrz Wołomin to niecodzienne rozwiązanie, stworzone dla wybranej grupy osób fascynujących się takim klimatem. A Ty? W jakim mieszkaniu marzysz zamieszkać?