Architekt wnętrz Warszawa

Zawód architekta wnętrz coraz bardziej zyskuje na popularności w Polsce. Zwiększa się popyt na mieszkania i lokale usługowe, a to stymuluje potrzebę projektowania wnętrz. Mamy więc szybki rozwój infrastruktury nieruchomości, a także wzrost zarobków Polaków i poprawienie ogólnych warunków życia, które mają bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Architekci wnętrz Warszawa – na tym obszarze pracy jest dużo, bo w stolicy Polski obrót mieszkaniami jest największy, porównując do pozostałych miast.

Czym tak naprawdę zajmuje się architekt wnętrz?

Rolą architekta jest gospodarowanie i aranżacja wnętrza użytkowego – mieszkania, biura, hotelu, instytucji administracji publicznej czy szpitala. Celem jest stworzenie przestrzeni, która będzie spełniała swoją funkcję i jednocześnie było wygodne i estetyczne.

Podstawowe obowiązki:

  • Opracowanie i przygotowanie projektu wnętrza zgodnie z jego przeznaczeniem i funkcją

Pierwszym zadaniem architekta wnętrz jest zapoznanie się z miejscem, którego będzie dotyczył projekt, a także jego przeznaczeniem, funkcjonalnością i kwestiami estetycznymi. Po konsultacjach z właścicielem, powinien przygotować projekty wstępne, na podstawie których powstanie projekt ostateczny. Bardzo ważne jest to, że projektant podchodzi do pracy kompleksowo, ponieważ bierze pod uwagę zarówno techniczne, jak i wizualne elementy.

  • Aranżowanie i wystrój wnętrz

Architekt wnętrz dużą część pracy poświęca aranżacji wnętrza, a jest to między innymi: kolorystyka, rodzaj mebli, oświetlenie, dobór odpowiednich materiałów (tapety, podłogi, obicia mebli, rodzaj ścian itp). Architekt musi więc posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie wystroju wnętrz.

  • Współpraca z pozostałymi podwykonawcami

Kolejnym elementem pracy architekta wnętrz jest współpraca z takimi specjalistami jak: stolarz, ceramik, elektryk, kowal itd. Należy pamiętać, że architekt zajmuje się tym również pod kątem formalnym.

  • Nadzór i koordynacja prac związanych z projektem

Architekt wnętrz kontroluje pracę i dba o prawidłową realizację projektu, jakość użytych materiałów i dotrzymywanie terminów.

  • Raportowanie na bieżąco

Podstawowa wiedza i umiejętności:

  • Podstawy architektury
  • Budownictwo, materiałoznawstwo
  • Komputerowe programy do projektowania
  • Grafika
  • Rzeźba
  • Socjologia, psychologia
  • Znajomość rynku z materiałami budowlanymi i meblami

Architekt wnętrz musi więc wykazać się umiejętnościami matematycznymi, wyobraźnią przestrzenną, a także zdolnościami plastycznymi i manualnymi. Powinien mieć bardzo dobre poczucie estetyki i potrafić pracować samodzielnie, według własnego grafiku.

Praca architekta wnętrz w dużej mierze wiąże się z kontaktem z ludźmi. Po pierwsze, kontakt z klientem zlecającym mu pracę, z którym ma stały kontakt. Po drugie, styczność ze specjalistami w zakresie wykończeń i budownictwie. Po trzecie – sprzedawcy, dostawcy, producenci i inne podmioty pojawiające się na drodze realizacji procesu. Te trzy główne punkty styku wymagają od architekta umiejętności dogadywania się z ludźmi, sprawnej komunikacji interpersonalnej. Dopiero praca projektowa to część, w której architekt indywidualnie pracuje, jedynie z wykorzystaniem zebranych informacji.

Wizja, a funkcjonalność

Praca architekta wnętrz to połączenie sztuki i techniki. Stworzenie pięknego i jednocześnie funkcjonalnego salonu, który będzie pasował do reszty pokoi, podobał się klientowi oraz spełniał wysokie standardy projektowe do najłatwiejszych nie należy. Nie raz klienci mają całkowicie odmienne od projektanta poczucie estetyki i to projektant musi dostosować się do wizji klienta, nie na odwrót. Wciąż jednak można odnaleźć w tym zawodzie dużą dozę swobody i lekkości. Te cechy to zresztą w większości przypadków jeden z głównych wyznaczników dobrych projektów.

Polscy architekci wnętrz odnoszą spore sukcesy na arenie międzynarodowej. Studio 8/8 zatrudnia najlepszych specjalistów – architekci wnętrz Warszawa. Polskie projekty widziane są jako lekkie, przestronne i pozytywne. Często mają w sobie słowiańską nutę, co podoba się zagranicznym mieszkańcom.

Cechy jakościowego architekta wnętrz

Architekt wnętrz powinien wyróżniać się następującymi umiejętnościami:

  • uzdolnienie plastyczne, duża wyobraźnia przestrzenna, wrażliwość estetyczna
  • umiejętność doboru materiałów, kolorów, kształtów, stylów, by tworzyły harmonijną całość
  • duża, kompleksowa wiedza i zrozumienie swojej dziedziny
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi
  • dyscyplina i motywacja do samodzielnej pracy

Architekt wnętrz, a projektant wnętrz
Pomiędzy architektem, a projektantem wnętrz występuje różnica. Podstawowa jest taka, że aby być projektantem, nie trzeba wykazywać się żadnym oficjalnym wykształceniem. Architekt wnętrz natomiast posiada certyfikat ukończenia studiów wyższych, czym może pochwalić się klientowi i zapewnić o jakości świadczonych usług. Poza pięknem wizualnym i estetycznym, architekt musi także rozumieć strukturę budynku, aby stworzyć bezpieczny i funkcjonalny projekt. Można więc śmiało założyć, że architekt wnętrz będzie bardziej kompetentnym (ale i również bardziej kosztownym) specjalistą. Oczywiście nie oznacza to, że projektant wnętrz musi świadczyć gorszej jakości usługi. Dlatego też, jeżeli jest to możliwe, warto oprzeć swoją decyzję wyboru specjalisty na wiarygodnej opinii kogoś, komu ufamy. Licencjonowani architekci wnętrz Warszawa ze Studio 8/8 zapraszają do współpracy.