Aranżacje wnętrz Warszawa
Aranżacja wnętrza w procesie projektowym jest jak położenie wisienki na gotowym torcie. Jest to ostatnia praca koncepcyjna do wykonania, po której zostaje już tylko zakup mebli oraz materiałów, a następnie ich montaż. Jeżeli ktoś zastanawia się po co zatrudniać specjalistę, który wykona aranżację wnętrza, to powód jest prosty: Taka osoba zrobi to dobrze, w oparciu o swoją fachową wiedzę i doświadczenie. Aranżacje wnętrz Warszawa zostaną wykonane przez naszą firmę Studio 8/8 na zlecenie klientów. Zajmujemy się tym profesjonalnie od 1999 roku.
Rodzaje wnętrz do aranżacji
Najczęściej aranżowane wnętrza to pomieszczenia mieszkalne, takie jak: salon, jadalnia, kuchnia, pokój dziecięcy czy sypialnia. Jednak tę pracę często wykonuje się także w pomieszczeniach o charakterze biznesowym, na przykład aranżuje się przestrzeń w salonie kosmetycznym albo sklepie medycznym. Duże przestrzenie, które wymagają doświadczenia to także przestrzenie biurowe, o których piszemy w osobnym artykule. Każde wnętrze wymaga indywidualnego spojrzenia i podejścia uwzględniającego czynniki, które na nie oddziałują.
Najważniejsze zasady
Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać aranżując przestrzeń w mieszkaniu:
- Powinno się aranżować mieszkanie tak, aby było funkcjonalne i wygodne. Podzielić przestrzeń na strefy: dzienną (która jest częścią reprezentacyjną mieszkania) i nocną (mniej eksponowana). Bardzo duże znaczenie ma część wejściowa – jest pierwszym pomieszczeniem, które zobaczą goście. Aby sprawiało wrażenie bardziej przestrzennego, można powiesić w nim lustra i odpowiednio oświetlić (jeśli przedpokój jest niewielki, warto to zrobić). Przemyśleć kwestię materiałów wykończeniowych. Nie warto mieszać różnych jakościowo mebli i innych elementów, szczególnie gdy rzuca się to w oczy.
- Wybrać styl – najgorszą rzeczą, jaką można zrobić to nieprzemyślane mieszanie różnych stylów aranżacji wnętrz. Z drugiej strony, nie należy kopiować istniejących stylu 1 do 1, bo zwykle kończy się to niezadowalającym efektem. Wpływają na to takie czynniki, jak: inne rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń, pojawiające się drobne lecz istotne różnice w materiałach/meblach, czy ilość światła dziennego wpadającego do mieszkania przez okna. Światło słoneczne jest bardzo ważnym elementem, który potrafi mocno wpłynąć na samopoczucie przebywających w środku osób. Dodatkowo warto: akcentować atuty aranżacji, stopniować wielkość i kolory elementów mieszkania, kontrastować w ciekawy oraz przemyślany sposób i koniecznie zachować odpowiednie proporcje!
- Utrzymać równowagę – warto pozbyć się zbędnych sprzętów, nie gromadzić przedmiotów, które “jeszcze mogą się przydać”. Zwrócić uwagę na kolory, one mogą zdziałać cuda. Biel jest uniwersalnym i estetycznym rozwiązaniem – pasuje do innych kolorów, rozjaśnia wnętrze i powiększa je optycznie. Stosować powtarzalny wzór, który nada mieszkaniu indywidualnego charakteru i jednocześnie uczyni je estetycznym. Ustalić punkt centralny, czyli główny punkt, wokół którego zorganizowana będzie cała pozostała przestrzeń. Często jest to salon – przy kominku, kanapie, telewizorze itp. Jeżeli ktoś lubi harmonię, trzeba wybrać układ symetryczny (przedmioty tej samej wielkości, dobrane parami, równo i proporcjonalnie poukładane). Jeżeli natomiast poszukuje świeżości i kreatywności, należy zastosować układ asymetryczny. Mieszkanie od razu stanie się żywsze.
Przykłady
Poniżej wymieniamy kilka przykładów jak aranżować wnętrza. Zachęcamy do przeczytania o aranżacje wnętrz Warszawa.
- Otwarta strefa dzienna: salon, jadalnia, kuchnia (salon może być subtelnie odgrodzony od kuchni ścianką działową z przejściem z obu stron)
- Zamknięta strefa dzienna: przestronny salon z wyjściem na balkon, dużo słonecznego światła
- Kolorystyka – dwie lub trzy barwy przewodnie. Stosowanie większej ilości kolorów zwykle wprowadza zamieszanie i zmniejsza harmonię pomieszczeń. Warto stosować biel, można też eksperymentami z mocnymi kolorami (granat, pomarańcz, róż, a także czerń), ale należy robić to rozważnie.
- Dekoracyjne materiały wykończeniowe – inteligentne ich łączenie, na przykład połączenie betonu architektonicznego z drewnem dębowym i gresem. Beton jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym i zaczęto łączyć go ze stylem klasycznym, wychodząc z minimalistycznego stylu industrialnego.
- Umiarkowana ilość dodatków – zbyt duża ich liczba może zaburzyć równowagę stylu mieszkania. Dodatki powinny być więc podobne do siebie i odpowiednio połączone, na przykład: rośliny w podobnych doniczkach, poduszki z jednego zestawu, pasujące do siebie obrazy.
Podsumowując
Urządzając wnętrze, powinno się mieć jasną wizję tego, co się chce osiągnąć. Po pierwsze, należy zastanowić się nad funkcją pomieszczenia. Co, gdzie, dlaczego. Po drugie, wybrać styl. Po trzecie, utrzymać równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a estetyką wnętrza. Zapraszamy do Studio 8/8, Aranżacje Wnętrz Warszawa.