Jak przystosować mieszkanie do pracy zdalnej?

Sytuacja związana z koronawirusem wywróciła rzeczywistość do góry nogami, co było dla większości z nas wielkim szokiem. Praca zdalna stała się jednym z głównych tematów do rozmów. Dotknęła zarówno osoby pracujące zawodowo, jak i uczniów oraz studentów. Z otoczenia, w którym na co dzień pracowaliśmy i uczyliśmy się, nagle zostaliśmy przeniesieni do domów, gdzie warunki pracy okazały się być (znacznie) inne. W tym artykule dowiesz się, jakie wskazówki ma dla Ciebie Studio 88 w zakresie przystosowania mieszkania do pracy zdalnej.

Nie istnieje jedno idealne miejsce pracy. Jednemu bardziej będzie odpowiadała przestrzeń typu “open space”, inny lepiej odnajdzie się w niewielkim pomieszczeniu jedno lub kilku osobowym. Czynników, które mogą wpływać na komfort pracy jest dużo, a czasem ich realizacja jest po prostu trudna. Niemniej jednak, znając swoje potrzeby możemy dostosować pomieszczenie i sprawić, że będzie nam się przyjemniej i efektywniej pracowało. Jakie 3 najważniejsze elementy przygotowania przestrzeni do pracy zdalnej wymieniają architekci wnętrz Wołomin?

Praca marzeń czy najgorszy koszmar?

Wiele osób marzy o pracy, w której może obudzić się wyspanym, zjeść bez pośpiechu pyszne śniadanie, wziąć ochoczo laptopa do łóżka i z uśmiechem na twarzy przejść do działania. Niestety na taki tryb życia zawodowego niewielu może sobie pozwolić, a jeszcze mniej potrafi go efektywnie realizować. Dowodem jest praktyka. Ukazuje, ona że tysiące pracowników w Polsce i na świecie, którzy nagle dostali możliwość “pracy z łóżka”, wcale nie radzi sobie z tym zbyt dobrze.

W biurze jesteśmy nastawieni na pracę i automatycznie przechodzimy w tryb działania. W domu – odpoczywamy i relaksujemy się. Takich nawyków nie da się łatwo złamać, tym bardziej, że często dochodzą do tego: pełne energii i oczekiwań dzieci, pies/kot i inne “rozpraszacze”. Ci, którzy wypracowali już sobie indywidualny system pracy zdalnej na pewno zgodzą się, że rzecz wymaga czasu i silnej woli.

Jak więc to zrobić? Spróbuj funkcjonować tak jak w biurze, tj. wstawaj i zaczynaj pracę o określonej porze dnia. Nie rób zbyt długich i częstych przerw. Nie dawaj się też rozpraszać czatem ze znajomymi albo przeglądaniem śmiesznych filmików. Oddziel miejsce pracy od reszty mieszkania tak dobrze, jak tylko to możliwe (aby nikt Cię nie wytrącał ze skupienia). Możesz nawet ubierać się tak, jak do pracy – to często pomaga, ponieważ dodatkowo nastraja umysł do konkretnego działania. Dyscyplina gra tutaj kluczową rolę.

Przygotuj przestrzeń do pracy

Odpowiednio przystosowana przestrzeń do pracy może diametralnie poprawić Twoją efektywność. Projektowanie wnętrz Wołomin poleca stworzyć w mieszkaniu przestrzeń, które jak najbardziej oddzieli Cię od życia domowego. Może to być nawet kąt w pokoju z biurkiem, ale najlepiej sprawdza się osobne pomieszczenie, zagospodarowane jako gabinet. Pozwala to na przełączenie się w tryb pracy i efektywne jej wykonywanie. Na ten aspekt szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które dzielą mieszkanie z innymi domownikami, w szczególności z dziećmi.

Nie należy jednak zapominać o wystroju, który również gra tutaj kluczową rolę. Czyste biurko, tablica korkowa z wyznaczonymi zadaniami do zrealizowania, wygodny fotel i filiżanka kawy to tylko niektóre z pomysłów. Przydatne mogą się okazać służbowy laptop i telefon, na których prawdopodobnie łatwiej będzie się skupić. Polecamy też, aby wnętrze takiego domowego biura było świeże i neutralne kolorystycznie. Unikaj bałaganu, który prawdopodobnie będzie rozpraszał Twój umysł. To wszystko oczywiście zależy od preferencji pracownika, gdyż tak jak zaznaczyliśmy na wstępie – każdy musi znaleźć swój własny sposób na pracę zdalną.

Trzymaj się wyznaczonego planu

Dobrą praktyką, która poprawia jakość pracy zdalnej jest wyznaczenie sobie planu i konsekwentne trzymanie się go. Powinien on uwzględniać nie tylko zadania zawodowe, ale także poranną pobudkę, “dotarcie do pracy”, czas jej rozpoczęcia i zakończenia, a także godziny przerw na posiłek, przerw na odświeżenie umysłu itd. Pamiętaj, że musisz wyznaczyć sobie te zadania, aby potem konsekwentnie je realizować. Dyscyplina jest dobra, gdy cele są wyznaczone.

Pomimo wielu trudności, praca zdalna może mieć też dużo zalet. Ostatnie miesiące pokazały, że w niektórych przypadkach “home office” wpływa na zwiększenie zadowolenia pracowników, co z kolei przekłada się na lepsze efekty pracy. Niektóre firmy zaczęły wręcz wprowadzać na stałe formę zatrudnienia na zasadzie pracy bez wychodzenia z domu. Przewiduje się, że odsetek tego typu ofert będzie rósł. Dlatego Studio 88 wychodzi naprzeciw zbliżającym się oczekiwaniom i oferuje projektowanie wnętrz Wołomin specjalnie pod pracę zdalną. Zaprojektuj z nami gabinet w swoim własnym mieszkaniu, w którym staniesz się jeszcze lepszym i produktywnym specjalistą!